All Products
Contact Person :
Vita lyv
Phone Number :
17317820965
Pneumatic Motor Manriding Winch 10KN Capacity 1000kg CE ISO Certified
Product Details
| Rated Lifting Force | 10KN | Power Requirements | 220V/380V, 50Hz/60Hz |
|---|---|---|---|
| Capacity | 1000kg | Control Method | Remote Control |
| Weight | 350KG | Maximum Lifting Speed | 10m/min |
| Cable Material | Steel | Wire Rope Diameter | 8mm |
| Control System | Remote Control Or Pendant Control | Certifications | CE ISO |
| Material | Steel | ||
| Highlight | Pneumatic motor manriding winch,10KN capacity manriding winch,CE certified manriding winch |
||
You can tick the products you need and communicate with us in the message board.
Product Description
Pneumatic Motor-Powered Manriding Winch with Planetary Speed Reducer
Product Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Rated Lifting Force | 10KN |
| Power Requirements | 220V/380V, 50Hz/60Hz |
| Capacity | 1000kg |
| Control Method | Remote Control |
| Weight | 350KG |
| Maximum Lifting Speed | 10m/min |
| Cable Material | Steel |
| Wire Rope Diameter | 8mm |
| Control System | Remote control or pendant control |
| Certifications | CE ISO |
| Material | Steel |
Product Description
The Manrider Air Winch is a pneumatic motor-powered device that drives the drum via a built-in planetary speed reducer to perform lifting or traction functions. Designed for both personnel transport and load handling, it is particularly suited for onshore and offshore oil operations.
Technical Specifications
| Specification | 1.5kN | 5kN | 15kN | 20kN |
|---|---|---|---|---|
| Lifting speed | 0-30m/min | 0-24m/min | 0-20m/min | 0-20m/min |
| Steel rope diameter | φ10mm | φ10mm | φ19mm | φ19mm |
| Wire capacity | 150m | 150m | 130m | 130m |
| Overall dimensions (L×W×H) | 850×810×910 | 930×810×910 | 1350×810×910 | 1350×810×910 |
| Motor rated power | 1.8kW | 2.6kW | 16kW | 16kW |
| Pressure of compressed air | 0.25-0.8MPa | 0.25-0.8MPa | 0.25-0.8MPa | 0.25-0.8MPa |
| Maximum air consumption | 5m³/min | 5m³/min | 18.5m³/min | 18.5m³/min |
Brake system: Automatic disc brake + manual belt brake
Safety factors: 8:1 design factor for manned operations; 5:1 design factor for load handling. The minimum ratio of drum diameter to cable diameter is 18:1, preventing cable wear.
Frequently Asked Questions
Q: What is the brand name of this Electric Winch?
A: The brand name is Juling.
Q: What is the model number of this Electric Winch?
A: The model number is DJFY.
Q: Where is this Electric Winch manufactured?
A: This Electric Winch is manufactured in China.
Q: What certifications does this Electric Winch have?
A: This Electric Winch is certified with CE, ABS, and API.
Q: What are the payment terms for purchasing this Electric Winch?
A: The payment terms are T/T.
Recommended Products

