All Products
Contact Person :
Vita lyv
Phone Number :
17317820965
Electric Winch with 153 1 Gear Ratio and 0.5ton-100ton Lift Capacity
| Remote Control: | Included |
|---|---|
| Max Force Lb: | 1125-13500 |
| Mounting Type: | Universal |
OEM Customized Support Powered by Motor with Lifting Speed 0-30m/min
| Ambient Temperature: | -25℃∽40℃ |
|---|---|
| Motor: | 1.2 HP |
| Color: | Yellow |
25 Lbs Electric Winch with Maximum Lifting Height As Your Requires
| Remote Control: | Included |
|---|---|
| Customized Support: | OEM |
| Load Capacit: | 0.5ton-100ton Lift Capacity |
0.5ton-100ton Load Capacity Heavy Traction and Lifting at Lifting Speed 0-30m/min for Easy Lifting
| Structure: | Electric System |
|---|---|
| Weight: | 25 Lbs |
| Mounting Type: | Universal |
Hook Suspension Type Pneumatic Hoist with 25 Kg Capacity and Emergency Stop Safety Features
| Certifications: | CE, ISO9001 |
|---|---|
| Power Source: | Compressed Air |
| Lifting Height: | 3m |
Easy-to-Operate Simple Operation with Pendant Control at 90 Psi
| Air Consumption: | 0.7 M3/min |
|---|---|
| Control System: | Pneumatic Control |
| Load Capacity: | 1 Ton |
Industrial Pneumatic Hoist with Aluminum Alloy Housing Material and Overload Protection
| Housing Material: | Aluminum Alloy |
|---|---|
| Air Consumption: | 0.8m³/min |
| Suspension Type: | Hook |
Compressed Air Powered Different Controllers and Rollers for 25 Kg Load Handling Performance
| Color: | Yellow Orange Or Other Colors |
|---|---|
| Certifications: | CE, ISO9001 |
| Lifting Height: | 3m |
Lifting Pneumatic Hoist in Oilfield with 500kg Capacity and Alloy Steel Chain Material
| Capacity: | 500kg |
|---|---|
| Power Source: | Compressed Air |
| Air Consumption: | 0.8m³/min |
3m Lifting Height and 0.8m3/min Air Consumption Simple Operation for Performance
| Dimensions: | 50 Cm X 30 Cm X 40 Cm |
|---|---|
| Chain Material: | Alloy Steel |
| Weight: | 25 Kg |

